درس اخلاق آیت الله جوادی آملی؛ مشکل جامعه بشری ناشی از غفلت از مرگ است

آیت الله جوادی آملی ریشه مشکلات جوامع مختلف بشری را غفلت از مرگ و قیامت دانست و تاکید کرد: تمام مشکل ما این است که در خواب غفلت به سر می بریم.
 
آیت الله عبدالله جوادی آملی ظهر امروز در درس اخلاق خود که با حضور اقشار مختلف مردم برگزار شد با یادآوری فرازهایی از خطبه 226 نهج البلاغه منشا بسیاری از انحرافات را حب دنیا دانست و تاکید کرد: اگر این دار، درست تشریح شود انسان راه دیگری نمی رود، دنیا خانه ای است که همه انسانها در آن آزمون می شوند و ما باید سعی کنیم از این آزمون ها سر بلند بیرون بیایم.
 
وی با بیان این که زندگی در دنیا با مذمت همراه است بر ضرورت پرهیز افراد از منیت ها تاکید کرد و گفت: محدوده من و ما و منیت کردن ها و اوهام دنیا مذموم است و کسی که وارد این عرصه ها شود سالم بیرون نخواهد آمد.
 
این استاد برجسته حوزه علمیه قم تمام مشکلات جوامع بشری را ناشی از غفلت از مرگ و قیامت دانست و با تبیین نکات اخلاقی در این ارتباط خاطر نشان کرد: متاسفانه تمام هم و غم ما در این دنیا این است که به این تن ظاهری برسیم اما توجه نداریم وقتی وارد برزخ می شویم چه حیوانات و حشراتی از جمله عقرب و مار به سراغ انسان می آیند و در آن زمان است که می فهمیم چه زحمت های بیهوده ای کشیده ایم.
 
وی تاکید کرد: تمام مشکلات بشر این است که مرگ را فراموش کرده و به خواب غفلت رفته است و بسیاری از فسادهایی که در ماهواره و سایت ها مشاهده می شود به خاطر این است که واقعا همه خواب هستند و مرگ را فراموش کرده اند.
 
این مفسر قرآن کریم تصریح کرد: قبر برای انسان آرامگاه نیست قبر خوابگاه، مرقد و معبر است، آرامگاه واقعی و دارالقرار انسان روز قیامت است که همه باید در آن روز پاسخگوی بذرهایی باشیم که امروز در این دار فانی کاشته ایم.
 
آیت الله جوادی آملی اضافه کرد: ما وقتی به حق الناس یا حکم الله عمل نکردیم طبعا بدهکار می شویم و باید به ازای این بدهکاری گرو بدهیم، در جریان حق الله نسبت به قیامت خود انسان را گرو می گیرند.
 
وی ابراز داشت: در قیامت کسی که به احکام الهی و حق الله بدهکار است خودش را گرو می گیرند.
 
این مفسر قرآن کریم در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه اگر جامعه به فکر قیامت باشد هیچ مشکلی پیش نمی آید یاد آور شد: ما اگر کمی از اشتغالات ذهنی خود بکاهیم و به فکر روز جزا باشیم خواهیم دید که هیچ جوانی گمراه نمی شود و هیچ انحرافی هم مشاهده نخواهد شد.
 
وی گفت: اینکه ما نمی توانیم عبادت کنیم یا نماز شب بخوانیم و یا اعمال و عبادات ما از کیفیت خوبی برخوردار نیست و یا هواسمان پرت است به دلیل این است که در بندیم و آزاد نیستیم.
 
منبع خبر: www.rasanews.ir

/ 0 نظر / 7 بازدید